T.C. KIRŞEHİR VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

TEŞRİK TEKBİRLERİNİ UNUTMAYALIM

28.08.2017

TEŞRİK TEKBİRLERİNİ UNUTMAYALIM

Kurban Bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen teşrik tekbirleri, arefe günü sabah namazından itibaren yapılabilecek. 31 Ağustos Perşembe günü, yani arefe günü sabah namazından itibaren başlayarak bayramın 4. günü 4 Eylül Pazartesi günü ikindi namazı sonunda teşrik tekbirlerini getirmeyi unutmayalım. İl Müftümüz Osman Arslan, arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar teşrik tekbirlerini yerine getirmenin vacip olduğunu söyledi.

“Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber VelillâhiI’hamd” denilerek yerine getirilen teşrik tekbirlerinin ister cemaat, istenirse de yalnız yapılabileceği belirterek sözlerine şöyle devam etti. Kurban Bayramı ile ilgili önemli görevlerimizden birisi de teşrik tekbirleridir. Bu hemen herkesin bildiği bir tekbirdir zaten. Gerek tek, gerekse cemaatle kılınsın müminler bir defa olmak üzere şöyle diyoruz; ‘Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber VelillâhiI’hamd.’ Bu vaciptir, kadın, erkek, yolcu olsun olmasın tüm Müslümanlar namaz kıldığında farz namazlarımızın arkasından bir defa bu tekbiri söylemek vaciptir. O anda söylemeyip unutursa sonra uygun zamanda hatırına geldiği zaman içinden, kendi duyacak sesle söylemesi gerekiyor. Bunun önemle bilinmesi gerekiyor.

 

Kırşehir’de Bayram namazı Cuma günü (01.09.2017) 06.51 ‘de kılınacaktır. Kırşehir halkına hayırlı ve huzurlu bayramlar diliyorum.” Dedi.    

Fotoğraflar